طب سنتی بر این باور است که برای حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری­ها باید تدابیر متناسب با هر فصل را در نظر گرفت. مزاج بهار گرم و تر و در حد اعتدال است. این فصل موافق با تمام سنین است بویژه برای پیران و افراد با مزاج سرد و خشک مناسبترین فصل اما افراد با مزاج گرم و تر در این فصل گرفتار میشوند و باید بیشتر مراقب باشند.

در فصل زمستان به علت سرما مواد زاید در بدن منجمد میشود و تجمع اخلاط در بدن رخ میدهد و در بهار که هوا کم کم گرم شد این مواد به تدریج ذوب شده و به حرکت در میاید و باعث جوش های پوستی و آلرژی های فصلی و کهیر و … میشود. در بهار بدن انسان به غذای کمتری نیاز دارد و باید از مصرف بیش از اندازه  خوراکی های گرم و تر مثل گوشت ها و روغن ها و شیرینی هاو نیز غذاهای غلیظ مانند کله پاچه وگوشت گاو وغذاهای کنسروی و فست فود پرهیز نمایید.

در این فصل باید از میوه ها و سبزیجات و آش ها و سوپ های مناسب استفاده کرد. ورزش باید در حد تعادل انجام شود و از ورزش افراطی پرهیز کرد. بهترین زمان ورزش در این فصل ۱ تا ۲ ساعت بعد از طلوع آفتاب است یعنی زمانی که سرمای صبحگاهی متعادل شده و گرمای ظهر غالب نشده است. در بهار باید از استحمام گرم و طولانی و سونا اجتناب کرد. از هیجانات روحی شدید مثل خشم و عصبانیت زیاد و هیجانات افراطی پرهیز کرد.

لزوم پاکسازی بدن در فصل:

با توضیحات گفته شده فصل بهار بهترین فصل برای خونگیری و اقداماتی مانند حجامت و فصد و زالواندازی میباشد این تدابیراز طرفی اخلاط فاسد را از بدن خارج میکنند و از سوی دیگر باعث کاهش غلبه خون میشوند و به طبع آن از بسیاری از بیماری ها پیشگیری میشود. بهترین زمان قی و استفاده از مسهلات برای پاکسازی اخلاط در این فصل میباشد این پاکسازی ها باید با مشورت و زیر نظر متخصص طب سنتی انجام شود.

 

فواید حجامت در فصل بهار:

انجام حجامت در فصل بهار بهترین روش برای پاکسازی بدن است. برطبق روایات اسلامی پیامبر اسلام فرمودند: حجامت سنت پیامبران است و نیز فرموده اند: حجامت بهترین درمان برای دردهای شماست.

ابوعلی سینا فیلسوف و دانشمند در مورد بادکش و حجامت بیان نمودند، مهم ترین هدف بادکش و حجامت کشاندن مواد زاید از عمق بدن به سطح برای از بین بردن درد و خارج کردن اخلاط زائد بدن میباشد. در حجامت و خونگیری، اصلاح مزاج عمومی، تخلیه دفع سموم بدن صورت میگیرد.

حجامت از سکته های قلبی در بهار ممانعت میکند و در پیشگیری از بسیاری از بیماری های دیگر مثل آکنه ها و آلرژی ها و کهیر و اگزما و سردرد و رفع بیماری های متعدد مثل کمر درد و انواع درد های مفصل و سیاتیک و… مفید است.

اگر تدابیر فوق به شیوه های صحیح در مراکز طب سنتی انجام گیرد بهاری بی عارضه را سپری خواهید نمود و  تابستانی مفرح تر در پیش رو خواهید داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *